Karakuş Hazır Dizim Sanayi
###

Sentetik iplik sektörü hayata dünüyor

Sentetik iplik firmalarının yarısını kaybeden, buna rağmen üretimin yüzde 65-80’ini karşılayan Bursa’da, teknik tekstil ve kalitenin öne çıkması, iç talebin artması ve anti damping önlemleri ile sektör yeniden hayat buluyor.

Sentetik iplik sektörü hayata dünüyor

Sentetik İplik Üreticileri Birliği (SUSEB) Genel Sekreteri Eray Sanver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çin ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerinin, dampingli fiyatlarla dünya pazarlarına hakim olması ve küresel kriz yüzünden, yerli sentetik iplik sektörünün büyük darbe yediğini söyledi.

Bu sıkıntılı süreçte, Sönmez Holding bünyesindeki Sönmez Filament Sentetik İplik Sanayi A.Ş ve Nergis Holding iştiraklerinden Polylen Sentetik İplik Sanayi A.Ş ve Nergis Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin üretimden çekildiğini hatırlatan Sanver, kentte sektörde sadece Zorlu Holding şirketlerinden Korteks Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş, Politeks Entegre Plastik ve Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş ve Nergis Holding'e bağlı Sifaş Sentetik İplik Fabrikaları A.Ş firmalarının ayakta kaldığını kaydetti.

Sanver, mevcut firmaların sektör üretiminin yüzde 65-80'ini karşıladığını belirterek, uzun süren sıkıntılı süreci geride bırakmaya başladıklarını, bunun iç ve dış konjonktürde yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını bildirdi.

ANTİ DAMPİNG ÖNLEMLERİ

Türkiye'nin, anti damping önlemleri konusunda hiç olmadığı kadar titiz ve başarılı çalışma yürütmeye başladığına dikkati çeken Sanver, şöyle devam etti:

''Çin ve Hindistan gibi Uzak Doğu ülkelerinden yapılan dampingli ithalatla ilgili alınan önlemler, kendisini hissettirmeye başladı. Yerli üreticiler için bu son derece önemli bir faktör. Ayrıca, zaman içinde ithalattan kalite, renk çeşitliliği, tedarik hızı gibi konularda pozitif sonuçların elde edilememesi, yeniden iç piyasaya dönüşü hızlandırdı. Türk tekstil sektörünün farklı bir boyuta geçerek, katma değeri yüksek teknik tekstil konusuna yönelmesi de kalite talebini artırdı ve yerli iplik üreticilerini öne çıkardı. Bir başka konu, uzak doğu ülkelerinin düşük hayat standartlarını yansıtan mevcut koşullarda yaşamlarını daha fazla sürdürmelerinin mümkün olmadığını, hep söylemiştik. Bugün daha iyi yaşam talebi artmaya başladı ve doğal olarak uzak doğunun fiyatları da yükselişe geçti. Tabi, uzak doğuda insan sağlığına zararlı çeşitli kimyasalların kullanımı da yine yerli üretimin elini güçlendiren faktörler arasında sayılabilir.''

07.09.2011 03:53

180 kere okundu.

Karakuş Hazır Dizim Sanayi Ticaret Limited Şirketi © 2011 Tüm hakları saklıdır.

Yiğitler Mh. Oto San. Sit. 7.Blok No.155 Yıldırım/BURSA
Tel. 0224 341 20 74 Fax. 0224 341 71 43 GSM1. 0532 345 26 18 - GSM2. 0535 829 17 97
info@karakusdizim.com.tr
Webmaster Melih Kocatürk